Podsvícená fontána v centru Prahy zahájila provoz

Podsvícená fontána v centru Prahy zahájila provoz

 


Praha, 28. května 2024
– Vodní prvek vybudovaný v dolní části Václavského náměstí na Můstku dnes zahájil svoji letošní sezonu. Probuzení fontány předcházelo odzimování a přípravné práce zahrnující elektrorevizi, servis všech technologií a kompletní čištění povrchových i podzemních částí díla. Celoroční správu a údržbu zajišťuje městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP). Fontána bude v provozu každý den od 8 do 22 hodin.

 

„Stejně jako v loňském roce podsvícené vodotrysky fontány oživí a zkrášlí prostor Václavského náměstí během dne až do nočních hodin. V nadcházejícím letním období fontána přinese i vyhledávané ochlazení a relax uprostřed města pro jeho obyvatele i návštěvníky. V provozu bude do podzimu, předpoklad je zhruba do poloviny října podle klimatických podmínek. Od příštího jara počítáme s pravidelným zahájením provozu s nástupem měsíce května,“ uvedl radní hl. m. Prahy pro infrastrukturu Michal Hroza.

 

Před spuštěním fontána každoročně prochází servisní údržbou. Jak uvedl místopředseda představenstva THMP Tomáš Novotný nejnáročnější činností je vyčištění všech prvků, zejména spár, odtoků a podzemní akumulační nádrže, kterou během zimního období zanesou usazeniny i řada nečekaných předmětů. „Dále se jedná o kontrolu a nastavení čerpadel a trysek. Součástí je i údržba technologické části včetně revize elektro rozvodů, která probíhá ve strojovně umístěné dva metry pod úrovní náměstí. Pro zajímavost poklop od strojovny má hmotnost cca 250 kilogramů, a proto k jeho vyzvedávání používáme speciální techniku,“ řekl Tomáš Novotný.

 

Fontána s vodotrysky dosahujícími výšky od 2 do 5 metrů byla vybudována jako rekreační a zklidňující prvek v rámci rekonstrukce dolní části náměstí podle návrhu architekta Petra Kučery. Poprvé byla spuštěna v květnu 2022. Čtvercový prvek, který zaujímá plochu 16 čtverečních metrů tvoří 16 trysek osazených v LED reflektorech zapuštěných do pochozích žulových desek. Součástí zařízení je strojovna s akumulační nádrží o objemu 2000 litrů umístěná v podzemní šachtě. Fontána řízená počítačovým systémem funguje v recirkulačním režimu, který přispívá k ekologickému a energeticky šetrnému provozu – voda chrlící z vodotrysků stéká zpět do nádrže, odkud se po filtraci včetně chemické úpravy vrací zpět do oběhu.

 

THMP je správcem a servisním partnerem široké škály technologických zařízení v metropoli. Vlajkovou lodí společnosti je péče o síť veřejného osvětlení, nasvěcuje také pražské památky a zajišťuje světelnou vánoční výzdobu a stromy. Nově se THMP podílí na chytrých řešeních pro Prahu v oblasti e-mobility a fotovoltaiky a působí jako městský obchodník s energiemi. Dále se stará o městský kamerový systém, světelná signalizační zařízení, dopravní a telematické systémy, veřejné a věžní hodiny a obnovuje mobiliář na zastávkách MHD. Pro všechny technologie provozuje nonstop jednotný dispečink pro hlášení poruch a řízení servisních zásahů, kterých provede přes 25 tisíc ročně. Cílem THMP je fungující město příjemné pro život obyvatel a jeho návštěvníků.

 

Kontakt pro média:
Simona Kopová 
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
GSM: 770 146 669

 

 

 

Joomla SEF URLs by Artio