Hodiny na Florenci znovu ukazují místní i světový čas

Hodiny na Florenci znovu ukazují místní i světový čas

 

Praha, 5. prosince 2023 – Unikátní dvanáctimetrové veřejné hodiny jsou po kompletní renovaci zpět na Florenci a znovu ukazují čas v Praze i desítce světových metropolí. Zprovozněny dnes byly vzdáleně z dispečinku Technologií hlavního města Prahy, které mají jako správce veřejných hodin v metropoli na starosti také jejich obnovu a údržbu. Ikonická plastika akademického sochaře Rudolfa Svobody z roku 1985 s kulovými hodinami a tabulí světového času dominovala prostranství u stanice metra Florenc do léta 2020, kdy musela být z důvodu rozsáhlé koroze sejmuta. Na původní místo na rohu ulic Sokolovská a Ke Štvanici se vrátila letos na podzim nejprve věrná replika ocelové konstrukce. Postupně na ni byly instalovány repasované ukazatele času a moderní elektrozařízení pro dálkový dohled nad provozem a servisní údržbou hodin.

 

„Mezi více než 500 veřejnými hodinami v Praze jsou tyto věžní hodiny z Florence určitou raritou. Neměří jen čas, ale jsou i uměleckým dílem ve veřejném prostoru. Jako výrazná dominanta také vždy sloužily i jako orientační bod a místo, kde si lidé domlouvali setkání. Věřím, že Pražané jejich návrat ocení,“ řekl Michal Hroza, radní hl. m. Prahy pro oblast infrastruktury.

 

Věrná replika dvanáctimetrové ocelové konstrukce byla zhotovena v dílnách zámečnické firmy Kovo Lang v Jaroměřicích nad Rokytnou, odkud byla do Prahy přepravována v jednom kuse jako nadměrný náklad. Oba ukazatele času repasovala pražská firma Elektročas, která v 80. letech vyrobila i původní tabuli světového času s překlápěcími hodinami. Pro repasi a seřízení hodin musela využít i zkušenosti bývalého zaměstnance nyní již v důchodovém věku. Strojky v takovém technickém provedení, jaké má tabule světového času, se totiž dlouhodobě nevyrábějí, a seřídit je tak dokáže prakticky jen pamětník.

 

„Oblast Florence je celoměstsky významné území, nicméně se stále jedná o rozvojové území v centru Prahy. V budoucnu se i tato lokalita dočká přeměny v důstojnou bránu do hlavního města. Nesmíme však zapomínat ani na historii veřejného prostoru tohoto území, a proto jsem rád, že se podařilo navrátit umělecké dílo, kterým hodiny na Florenci bezpochyby jsou. Před lety jsme iniciovali první technické posudky stavu hodin a celý proces jejich obnovy jsme bedlivě pozorovali,“ komentoval návrat plastiky Tomáš Hřebík, místostarosta pro strategický rozvoj MČ Praha 8.

 

„Pro naši městskou část je navrácení této ocelové skulptury významné, přeci jen se jedná o výraznou vizitku Prahy 8. Velmi oceňuji citlivý a pečlivý přístup pracovníků Technologií hl. m. Prahy i přizvaných odborníků. Díky novému vydláždění náměstíčka kolem hodin a změně spádování se do budoucna zabrání opětovnému shromažďování vody u paty plastiky, což významně prodlouží její životnost,“ řekl Tomáš Slabihoudek, radní pro dopravu MČ Praha 8 a zastupitel hl. m. Prahy.

 

Nejnáročnější částí z hlediska příprav i realizace byla podle Tomáše Jílka, předsedy představenstva Technologií hlavního města Prahy, obnova dvanáctimetrové ocelové konstrukce. „Devastace původní konstrukce byla tak rozsáhlá, že bylo neekonomické ji opravovat. Na zhotovení repliky se musel připravit nový projekt a vypsat veřejná zakázka, což výrazně posunulo i původní plán realizace. Replika byla ve výrobě letos od května, na přelomu září a října se po přípravných pracích usazovala na místo. Po osazení repasovaných ukazatelů času se v listopadu dokončily stavební úpravy včetně pokládky dlažby,“ uvedl Tomáš Jílek.

 

––

 

THMP je správcem a servisním partnerem široké škály technologických zařízení v metropoli. Vlajkovou lodí společnosti je péče o síť veřejného osvětlení, nasvěcuje také pražské památky a zajišťuje světelnou vánoční výzdobu a stromy. Dále se stará o městský kamerový systém, světelná signalizační zařízení, dopravní a telematické systémy, veřejné a věžní hodiny a obnovuje mobiliář na zastávkách MHD. Pro všechny technologie provozuje nonstop jednotný dispečink pro hlášení poruch a řízení servisních zásahů, kterých provede přes 25 tisíc ročně. Nově se THMP podílí na chytrých řešeních pro Prahu v oblasti e-mobility a fotovoltaiky a působí jako městský obchodník s energiemi. Cílem THMP je fungující město příjemné pro život obyvatel a jeho návštěvníků.

 

 

Více ilustračních fotografií z průběhu renovace hodin naleznete v této galerii

 

 

 

 

Joomla SEF URLs by Artio