Vánoční strom je na cestě do metropole. Na Staroměstském náměstí jej Pražané uvidí poprvé v úterý, kdy začne jeho zdobení

Vánoční strom je na cestě do metropole. Na Staroměstském náměstí jej Pražané uvidí poprvé v úterý, kdy začne jeho zdobení

 

Pertoltice pod Ralskem/Praha, 25. listopadu – Vánoční strom pro nejstarší a nejvýznamnější pražské náměstí už je na cestě z Libereckého kraje do metropole. Krásně rostlý smrk ztepilý byl dnes dřevorubci pokácen na pozemku soukromého majitele v malé obci Pertoltice pod Ralskem na Českolipsku.

 

Řezání, vázání a zajištění stromu na valníku trvalo přibližně pět hodin a pokračuje převozem na téměř třicetimetrové soupravě přes Mimoň a dálnici D10 na okraj Prahy. Ve večerních hodinách strom dorazí do průmyslového areálu v pražských Kbelích, kde zůstane další dva dny. V noci z pondělí na úterý 28. 11. bude strom převezen na Staroměstské náměstí, kde bude ještě během noci postaven a bezpečně ukotven. Hned v úterý ráno začne jeho několikadenní zdobení. S pomocí výškových plošin jej zajistí společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP), která má ve spolupráci s odbornými firmami na starosti kompletní zajištění hlavního pražského vánočního stromu od kácení až po instalaci již od roku 2020. Slavnostně se ozdobený strom rozsvítí první adventní víkend.

 

„Letošní vánoční strom jsem měl dnes možnost vidět ještě na jeho domovském místě. Je opravdu nádherný a mimořádný je i jeho příběh, který završí krásné gesto majitele stromu. Strom, který by musel být z bezpečnostních důvodů tak jako tak pokácen, rozdá jako symbol pražských Vánoc a dominanta Staroměstského náměstí ještě mnoho radosti. A jak se již stalo tradicí, po svátcích se dřevo ze stromu opět využije pro dobrou věc, v rámci žákovské truhlářské výroby,“ řekl radní hlavního města Prahy pro oblast infrastruktury Michal Hroza.

 

Podle letokruhů začal příběh stromu přibližně před padesáti lety. Když dům s pozemkem koupil současný majitel, strom už byl vzrostlý. „Hned mě napadlo, jak by bylo hezké strom ozdobit a rozsvítit. Nikdy jsem to ale neuskutečnil, už tehdy byl ohromný a jen cena za ozdoby pro mě byla vysoká. Když bylo jasné, že strom bude nutné pokácet, říkal jsem si, že by mohl ještě udělat radost někde jinde a napadlo mě přihlásit ho do soutěže. Teď ho ozdobí a rozsvítí v Praze, a můj nápad se tak realizuje. Z toho mám radost. A pošlu ji dál, výhru v soutěži o vánoční strom daruji Domovu pro seniory v Mimoni na vánoční dárky,“ prozradil majitel stromu Radek Lupoměský.

 

„Smrk z Pertoltic je jedním z nejvyšších, který jsme do Prahy za poslední roky přivezli. Po seříznutí a ukotvení bude od chodníku po vrchol včetně koncové dekorace dosahovat výšky okolo 22 metrů. Ozdobíme ho dvoumetrovou světelnou špicí a vánočními řetězy letos v rekordní délce 8,5 kilometru. Naši technici na strom zavěsí 50 světelných hvězd a 342 vánočních koulí o průměru od 20 do 40 centimetrů v kombinaci červené, vínové a zlaté barvy, evokující barvy hlavního města Prahy,“ řekl Tomáš Jílek, předseda představenstva THMP. Na výzdobu se používá úsporné LED osvětlení a jeho spotřeba se tak rovná spotřebě jedné větší domácnosti. Strom bude svítit denně od začátku adventu do svátku Tří králů od 16 hodin do půlnoci.

 

––

 

THMP je správcem a servisním partnerem široké škály technologických zařízení v metropoli. Vlajkovou lodí společnosti je péče o síť veřejného osvětlení, nasvěcuje také pražské památky a zajišťuje světelnou vánoční výzdobu a stromy. Dále se stará o městský kamerový systém, světelná signalizační zařízení, dopravní a telematické systémy, veřejné a věžní hodiny a obnovuje mobiliář na zastávkách MHD. Pro všechny technologie provozuje nonstop jednotný dispečink pro hlášení poruch a řízení servisních zásahů, kterých provede přes 25 tisíc ročně. Nově se THMP podílí na chytrých řešeních pro Prahu v oblasti e-mobility a fotovoltaiky a působí jako městský obchodník s energiemi. Cílem THMP je fungující město příjemné pro život obyvatel a jeho návštěvníků.

 

 

 

Základní informace

 

 • Adresa: Pertoltice pod Ralskem, Mimoň
 • Strom vyrostl v nadmořské výšce 280 m n. m.
 • Druh stromu: smrk ztepilý
 • Obvod kmene: 196 cm
 • Výška: cca 24 m
 • Přibližné stáří stromu podle letokruhů: 50 let
 • Na Staroměstském náměstí bude mít výšku 22 m (další 2 m půjdou do kotvící šachty v povrchu náměstí)
 • Dendrologický posudek: zdravý strom, při působení extrémního větru schopen odolat s dostatečnou bezpečností, dostatečný bezpečnostní faktor pro umístění na náměstí

 

 

Převoz


Strom pojede z místa kácení do logistického areálu v obci Praha – Kbely. Poveze jej tradičně americký truck Kenworth s podvalníkem upraveným pro převoz stromu jako nadměrný náklad.

 

 

Parametry soupravy vezoucí strom


Celková délka: 29 metrů
Šířka: 5,2 m
Výška: 4,8 m
Váha soupravy: cca 35 tun

 

 

Dekorace na vánoční strom

 

Světelné:

 • 8,5 km LED světelné řetězy
 • 2 m LED světelná špice
 • 30 ks LED světelná hvězda 80 cm
 • 20 ks LED světelná hvězda 100 cm

Nesvětelné:

 • 160 ks plastová koule 20 cm, vínová, červená a zlatá
 • 150 ks plastová koule 30 cm, vínová, červená a zlatá
 • 32 ks plastová koule 40 cm, červená a zlatá

 

 

Kontakt pro média:
Simona Kopová
Technologie hlavního města Prahy, a.s.
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., +420 770 146 669

 

 

Více fotografií zde

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Joomla SEF URLs by Artio