Dřevo z vánočního stromu Praha využila pro dětský domov. Vznikly z něj prvky do zahrady

Dřevo z vánočního stromu Praha využila pro dětský domov. Vznikly z něj prvky do zahrady

 

Praha, 19. června 2023 – Příběh vánočního stromu ze Staroměstského náměstí se dopíše v Dětském domově Dolní Počernice. Právě tam putovaly výrobky, které ze dřeva zpracovali žáci ze Střední odborné školy Jarov. Zahradní stůl s lavicemi a netradiční domek pro brouky předali společně se zástupci hlavního města Prahy a společnosti Technologie hlavního města Prahy (THMP), která pražský vánoční strom kácí a zajištuje i jeho převoz do metropole a následné zdobení.

 

„Jsem moc rád, že příběh našeho vánočního stromu nekončí, ale že bude pokračovat dál. Během Vánoc dělal radost lidem na Staroměstském náměstí, teď bude těšit děti z Dětského domova Dolní Počernice. Zároveň mě potěšilo i to, že strom zpracovali žáci z oborů truhlář a tesař, kteří díky tomu měli šanci poznat, že skrze svůj um mohou nejen vyrábět kvalitní výrobky, ale také rozdávat radost. Přeji si, aby výrobky z vánočního dřeva sloužily dlouho a aby se dětem líbily,“ řekl Michal Hroza, pražský radní pro oblast infrastruktury.

 

SOŠ Jarov zpracovávala vánoční strom ze Staroměstského náměstí už třetím rokem v řadě. „Tentokrát naši žáci pod vedením učitele odborného výcviku vyrobili z fošen stůl s několika lavicemi a také hmyzí hotel. Abychom děti z domova překvapili, pojali jsme jej netradičně a dali mu podobu hradu se čtyřmi vysokými věžemi. Jak jsme slíbili na začátku letošního roku, výrobky jsme zvládli připravit ještě před příchodem léta,“ upřesnil Vilém Kodíček, zástupce ředitele pro odborný výcvik SOŠ Jarov.

 

Výroba nábytku pro venkovní využití byla zvolena záměrně s ohledem na větší sukovitost dřeva, která je pro stromy s hustými větvemi typická. Ředitel dětského domova v Dolních Počernicích Martin Lněnička tento výběr ocenil. „Když jsem byl střední školou osloven, zda bych výrobky z vánočního stromu přijal, tak jsem byl nadšen. Lavičky se nám hodí k ohništi, kde jsme takto hezké posezení neměli. Hmyzí dům je zase zajímavá a vzdělávací věc pro děti. Na konečné provedení jsem se moc těšil,“ uvedl.

 

Loňský vánoční smrk, který zdobil Staroměstské náměstí šest týdnů a po vysušení posloužil jako materiál pro další zpracování, vyrostl v Kytlicích na Děčínsku. Pro dobrou věc využila Praha hlavní vánoční strom i v předchozích letech, kdy výrobky putovaly pražským domovům pro seniory. O letošním vánočním stromu pro Prahu tradičně rozhodne soutěž Hledá se strom, kterou již vyhlásil organizátor pražských vánočních trhů, společnost Taiko. Vhodný kandidát bude vybrán ve spolupráci s THMP na začátku listopadu. Podle předsedy představenstva THMP Tomáše Jílka přijde kácení a převoz stromu do Prahy na řadu zhruba v polovině listopadu po odborném přezkumu, který potvrdí, že je strom zdravý a nic nebrání jeho bezpečnému umístění v centru města. Na Staroměstském náměstí by se měl rozsvítit v sobotu 2. prosince.

 

 ––

 

THMP je správcem a servisním partnerem široké škály technologických zařízení v metropoli. Vlajkovou lodí společnosti je péče o síť veřejného osvětlení včetně veřejných a věžních hodin, zajištění světelné vánoční výzdoby a vánočních stromů. Stará se také o městský kamerový systém, světelná signalizační zařízení, dopravní a telematické systémy a provozuje nonstop dispečink pro řízení servisních zásahů a hlášení poruch všech technologií. Nově se podílí na chytrých řešeních pro Prahu v oblasti e-mobility a fotovoltaiky a obnovuje mobiliář na zastávkách MHD. Cílem THMP je fungující chytré město příjemné pro život obyvatel a jeho návštěvníků.

 

 

Kontakt pro média:
Simona Kopová
Technologie hlavního města Prahy, a.s.
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., +420 770 146 669

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Joomla SEF URLs by Artio