Praha začala s přípravami na Vánoce. Postupně umisťuje vánoční dekory, o víkendu pokácí strom pro Staroměstské náměstí

Hlavní město začalo prostřednictvím své společnosti Technologie hlavního města Prahy (THMP) chystat hlavní ozdobu pražských Vánoc, za kterou se do metropole sjíždí lidé z celé republiky. Vánoční strom, který zatím stojí v malé vesnici poblíž České Kamenice, bude pokácen v neděli 20. listopadu. Následně ho čeká převoz na Staroměstské náměstí a několikadenní zdobení. Vánoční náladu do metropole přinesou tradičně i světelné dekory na lampách veřejného osvětlení.

 

„I přes složitou situaci v rámci energetického trhu chceme, aby byl symbol Vánoc na Staroměstském náměstí zachován. Jsme zastánci udržitelnosti, a proto jsme i letos vybrali strom, který by musel být jinak pokácen. Nevybíráme tak nejhezčí zdravý strom v lese,“ uvedl Jan Chabr, radní hlavního města Prahy pro oblast majetku.

 

Mohutný, zhruba pětadvacet metrů vysoký smrk začne dřevorubecký mistr republiky kácet v nedělních ranních hodinách. Práce budou podle plánu trvat až do odpoledne. „Strom se musí z bezpečnostních důvodů ve výšce zhruba dvou třetin uvázat na lano jeřábu a až poté se může zahájit samotné kácení. Následně je nutné v dolní části kmene ořezat větve a kmen opracovat, aby se vešel do dvou metrů hluboké kotvicí šachty na Staroměstském náměstí. Na závěr se opatrně položí na návěs speciálního tahače, důkladně se zajistí a ručně se svážou všechny větve, aby byl připraven na převoz,“ popsal předseda představenstva THMP Tomáš Jílek, které činnosti za přípravou nejsledovanějšího vánočního stromu stojí.

 

Ještě ten samý den se strom vydá na zhruba 120 kilometrů dlouhou cestu do logistického areálu poblíž Mělníka, kde vyčká do následujícího dne na přesun do centra metropole. „Na Staroměstské náměstí tak strom dorazí v brzkých ranních hodinách v úterý 22. listopadu. Logisticky náročný převoz za doprovodu policie bude záměrně probíhat v noci, abychom co nejméně narušili dopravu v Praze,“ vysvětlil Tomáš Novotný, místopředseda představenstva THMP.

 

Zaměstnanci Technologií hl. města Prahy budou strom zdobit do pátku. Poté již bude připraven na sobotní slavnostní rozsvícení. Úsporné LED technologie použité na slavnostní osvětlení vánočního stromu slibují, že probíhající energetická krize by neměla narušit slavnostní atmosféru. Na pokyn radního Jana Chabra bude hlavní pražský stromek svítit vždy od 16 hodin odpoledne do půlnoci.

 

LED technologii využívají i vánoční dekory, které THMP umisťuje zejména na stožáry veřejného osvětlení. Instalace probíhá na žádost jednotlivých městských částí. Ty ji plánují v obdobném rozsahu jako v minulém roce. „S instalací dekorů jsme začali zkraje listopadu. Zatím jsou připravené v Čakovicích poblíž kostela sv. Remigia nebo na Praze 6 v ulici Dejvická. Postupně pokračujeme i v dalších městských částech, tak aby se během prvního adventního víkendu mohly rozsvítit a přinést do Prahy tu pravou vánoční atmosféru,“ uzavřel Tomáš Jílek.

 

 

 

 

Joomla SEF URLs by Artio