Projekt „Bez graffiti“ bojuje proti vandalismu už přes rok. Znovu čisté jsou díky němu Novoměstské hradby, škola na Novém Městě nebo metro Ládví

Vrátit posprejované objekty města do původní podoby. To je cílem projektu, který začátkem loňského července spustila Praha spolu se svou městskou společností Technologie hlavního města Prahy (THMP). Pomáhá jim v tom aplikace Bez graffiti, prostřednictvím které zasílají občané podněty na odstranění nejrůznějších tagů a obrázků z městských objektů. Ve svém telefonu ji má staženo přes tisíc uživatelů.

 

„Na základě hlášení od občanů jsme napříč Prahou vyčistili řadu bytových domů i památkově chráněných objektů. Mezi nimi například Novoměstské hradby ze 14. století, pomník Barikádníci v Praze 7, fasádu vyšší odborné školy a střední průmyslové školy na Novém Městě, schodiště ve vestibulu metra Černý Most, budovu metra Ládví nebo zeď krčského hřbitova,“ vyjmenoval radní hl. m. Prahy Jan Chabr, který má projekt ve své gesci. THMP od spuštění aplikace přijala téměř 700 hlášení.

 

Proces od nahlášení podnětu občanem po samotné vyčištění trvá několik týdnů, v případě památkově chráněného objektu se prodlužuje až na několik měsíců. Důvodem je nutnost projednání technologického postupu pro každý objekt zvlášť s odborem památkové péče. Podle místopředsedy představenstva THMP Tomáše Novotného, do jehož působnosti celý projekt spadá, i samotné finální čištění prochází několika fázemi: „Nejprve musíme povrch fasády na čištění připravit, to znamená zbavit jej nečistot a mastnoty. Pokud je potřeba jej i lokálně vyspravit, provedeme drobné úpravy povrchů. Poté už můžeme za použití chemických prostředků přistoupit ke kýženému odstraňování graffiti. Po zaschnutí ještě naneseme odpovídající barevný nátěr a ve většině případů i tzv. antigraffiti nátěr, díky kterému dokážeme případné další graffiti odstranit pouhým proudem vody.“

 

O opětovném poničení objektu se THMP dozvídá díky svému monitoringu. Průběžně očištěné objekty kontroluje a v případě zjištění nových graffiti je odstraňuje. „To byl příklad Novoměstských hradeb. V loňském roce jsme vyčistili 90 metrů památky, přičemž vandalové na sebe nenechali dlouho čekat a gotické hradby znovu pomalovali. Letos jsme tak malůvky na stejném místě vyčistili znovu,“ dodal Jan Chabr.

 

THMP odstraňuje graffiti z objektů vlastněných hlavním městem Prahou. V případě, že se graffiti nachází na budovách ve vlastnictví městských částí, předává THMP hlášení konkrétnímu pracovníkovi městské části. Poslední variantou jsou hlášení týkající se budov v soukromém vlastnictví, kde z majetkoprávních důvodů není možné z pozice THMP graffiti řešit.

 

Aplikace Bez graffiti je zdarma ke stažení na Google Play a App Store.

 

 

Novoměstské hradby

 

 

 

 

zeď krčského hřbitova

 

Joomla SEF URLs by Artio