Z nové fontány na Václavském náměstí už stříká voda. V parných dnech osvěží i nedaleké pítko

Ve spodní části Václavského náměstí vznikla v říjnu loňského roku při jeho rekonstrukci nová fontána. Kvůli blížícímu se chladnému počasí se prvního spuštění dočkala letos v polovině května. Ve správě ji má městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP), která současně s fontánou zprovoznila na nejznámějším pražském bulváru i nové pítko.

 

„Při úpravě dolní části náměstí jsme kladli důraz na jeho zklidnění a rekreační rozměr. Nová fontána s okolními lavičkami jsou jedněmi z prvků, které k tomu přispívají. Lavičky navíc fontánu chrání před tím, aby na ni najelo auto, byť omylem, a poškodilo ji. V parných dnech pak Pražanům přijde vhod i nové pítko, které stojí pár metrů opodál,“ uvedl k revitalizaci náměstí radní hl. m. Prahy Jan Chabr a dodal, že se myslelo také na udržitelnost. „Pod Václavským náměstím se nachází šachta s akumulační nádrží. Voda z trysek fontány stéká zpět do nádrže, kde prochází skrze filtry a znovu – už čistá – vyvěrá nad povrch. Dochází tak k recyklaci vody, která nám umožňuje výrazně snížit její spotřebu a chovat se ekologicky,“ doplnil radní.

 

Fontánu tvoří 16 vodních trysek ve čtyřech řadách, které podtrhují dokola osázená LED svítidla vyzařující bílé světlo. Výšku tryskající vody je možné měnit pomocí frekvenčního měniče umístěného v šachtě. THMP připravuje ovládání na dálku, díky čemuž bude schopna přímo ze svého dispečinku nejen určovat zmíněnou výšku vodotrysků, ale i v případě potřeby fontánu vypnout a opětovně zapnout.

 

Dalším chystaným posunem je samoregulace trysek na základě pohybu větru. „Plánujeme na nedaleký stožár veřejného osvětlení uchytit měřič rychlosti větru a do šachty pak umístit čidlo, které bude ovládat výkon trysek. Čím více větru, tím méně vody bude z trysek vyvěrat. Při vysokém poryvu by se dokonce fontána měla sama plně vypnout,“ objasnil princip předseda představenstva THMP Tomáš Jílek.

 

Typický a oblíbený prvek města si Pražané a návštěvníci metropole užijí od ranních do pozdních večerních hodin. S ohledem na klimatické podmínky bude v provozu od jara do podzimu. V nadcházejících letech by na Václavském náměstí měly přibýt ještě dvě další menší fontány, a to v jeho horní části. Záměr je nyní ve fázi projektu. Do správy by je měla převzít THMP, stejně jako plánovanou fontánu poblíž Masarykova nádraží v ulici Na Florenci.

 

 

 

 

 

 

Joomla SEF URLs by Artio