Staroměstské náměstí zdobil šest týdnů, teď najde další využití. Větve z vánočního stromu udělají radost v zoo, kmen zpracují středoškoláci

Tradiční vánoční dominanta stála na Staroměstském náměstí v plné kráse do Tří králů. Následující dva dny ji zaměstnanci Technologií hl. města Prahy (THMP) odstrojili a v pondělí 10. ledna odvezli, aby mohla posloužit dál.

 

O odstrojení vánočního stromu se postaraly dvě posádky elektromontérů městské společnosti THMP. Sundání 280 ozdob a šestikilometrového světelného řetězu zvládli za dva dny. „Začali jsme sundáním vánočních koulí, vloček a špice. Ozdoby máme zapůjčené, aby mohl být strom každý rok v jiné podobě. Potom přišel na řadu řetěz se světýlky, který se odmotával větev po větvi. To je důvod, proč zdobení i odstrojování vyžaduje tolik času,“ prozradil předseda představenstva THMP Tomáš Jílek.

 

V pondělí přišlo na řadu sejmutí stromu. Přes dvaadvacet metrů vysoký smrk se zavěsil na lano jeřábu a položil na zem. Ještě na Staroměstském náměstí se ořezaly větve a kmen se rozdělil na několik čtyřmetrových kusů. „Větve odvezeme tradičně do pražské zoologické zahrady. Kmen pak po rozřezání na prkna a hranoly poputuje do střední odborné školy v pražském Jarově, kde jej studenti zpracují k prospěšným účelům,“ vysvětlil radní hlavního města Prahy Jan Chabr.

 

Stejně tak tomu bylo i v loňském roce. Z kmene vyrobili studenti mobilní květináče, které udělaly radost v domově seniorů v Malešicích. Primátor hlavního města Prahy tehdy uvedl, že chce strom podobně zužitkovat i v příštích letech.

 

Letošní strom na Staroměstské náměstí přijel z Dolní Černé Studnice v podhůří Jizerských hor a rozsvítil se o prvním adventním víkendu. Zdobilo ho 240 červených a zlatých koulí evokujících barvy hlavního města, 40 sněhových vloček ve 3D provedení, šest kilometrů světelných řetězů a dvoumetrová špice ve tvaru hvězdy na vrcholu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Joomla SEF URLs by Artio