Pomozte vrátit posprejované objekty do původní podoby. Stačí je nahlásit v aplikaci Bez graffiti

Nejen správu veřejného osvětlení, ale od léta také odstraňování graffiti z městských budov zajišťují Technologie hlavního města Prahy (THMP). Jak upozornit na nelegální graffiti? Stačí si stáhnout aplikaci Bez graffiti a poslat hlášení. Jak celý systém funguje popsala Jana Černá z THMP, která se na projektu podílí.

 

 

„Aplikace Bez graffiti je velmi snadná na používání,“ říká hned v úvodu Jana Černá, specialistka THMP, která řeší veškeré zaslané podněty. „Po stažení a otevření aplikace máte na hlavní obrazovce možnost přidat fotografie posprejovaného objektu, jeho adresu a případně i upřesňující text. Následně hlášení rovnou odešlete. Je to skutečně jednoduché a na pár kliknutí,“ dodává.

 

Na monitoru počítače ukazuje Jana Černá seznam všech podnětů, které byly prostřednictvím aplikace zaslané. Každý z nich se musí zpracovat a sledovat průběh jeho řešení. Když přijde hlášení o graffiti, jejím úkolem je přesně lokalizovat polohu, respektive ověřit adresu, a zjistit majitele budovy. „Zadání správné adresy do aplikace je velmi důležité,“ zdůrazňuje Černá a dodává: „Jestliže adresa nesouhlasí či není úplná, nezbývá než složitě hledat místo na mapách pomocí Street View, což práci prodlužuje.“ Proto nabádá všechny, aby do hlášení zadávali správné adresy. Našeptávač v aplikaci rovnou nabízí adresy domů, které jsou v majetku Prahy. Identifikaci usnadní i zaslání více fotografií. Není přitom nutné detailně fotografovat graffiti, daleko lepší jsou fotografie, které zachycují velkou část budovy.

 

Poté, co je ověřena adresa z hlášení, hledá Jana Černá majitele domu. Podle toho jsou hlášení dále tříděna. Pokud se graffiti nachází na objektu, který je ve vlastnictví hl. m. Prahy, případ se předává technikům, kteří zajišťují jeho odstranění. V případě, že se graffiti nachází na budovách, které vlastní jednotlivé městské části, předávají THMP hlášení konkrétnímu pracovníkovi městské části, který věc dále řeší. Do třetí kategorie se zařadí hlášení na budovách v soukromém vlastnictví, kde není z majetkoprávních důvodů možné z pozice THMP graffiti řešit.

 

Pokud Vás zajímá, jak bude případ Vámi nahlášeného graffiti řešen, vyplňte při odesílání kontaktní údaje a zaškrtněte políčko, že si přejete být informováni o průběhu řešení. V takovém případě dostanete od THMP informaci, jakmile je hlášení zpracováno, i ve chvíli, kdy je graffiti odstraněno.

 

Pilotní projekt Bez graffiti byl spuštěn na začátku léta. Od té doby si aplikaci do mobilních telefonů stáhly stovky uživatelů, kteří aktivně zasílají hlášení. Jana Černá už také eviduje první poděkování od veřejnosti za vrácení posprejovaných objektů do původní podoby.

 

Velmi kladně jsou vnímáni i technici, kteří graffiti na domech odstraňují. „Často se nám stává, že lidé bydlící v domech aktivně pomáhají. Umožní například přístup na balkóny, aby se podařilo graffiti co nejsnadněji z fasády domu odstranit,“ říká jeden z techniků a dodává, že Technologie hlavního města Prahy následně provádí pravidelný monitoring vyčištěných ploch. V případě, že se znovu na objektech graffiti objeví, je důležité jeho brzké odstranění. To je neúčinnější postup, jak odradit vandaly od dalšího sprejerského útoku.

 

Pilotní projekt Bez graffiti běží od července a jeho první vyhodnocení proběhne do konce roku. Pokud se osvědčí, rozjede se projekt na plno. Už dříve v minulosti začaly Technologie hlavního města Prahy čistit od graffiti a nelegální reklamy stožáry veřejného osvětlení. K tomuto hlášení zase slouží aplikace „Praha svítí“. V té můžete současně upozornit i na nefunkční osvětlení.

 

 

První krok z vaší strany:

 

 

 

 

Druhý krok od nás:

 

 

 

 

 

Joomla SEF URLs by Artio