Vánoční strom pro Prahu už stojí na Staroměstském náměstí. Teď ho čeká čtyřdenní zdobení

Padesát let rostl na zahradě rodinného domu ve vesnici Dolní Černá Studnice poblíž Jablonce nad Nisou. Od pondělní půlnoci už smrk z podhůří Jizerských hor stojí na Staroměstském náměstí. Jeho kácení, převoz i zdobení zajišťuje již druhým rokem městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP).

 

„Lidé nám stejně jako v předcházejících letech i letos nabízeli své stromy, které by tak jako tak museli nechat z objektivních důvodů pokácet. Je to částečně i otázka prestiže, protože se z něj každoročně stává nejznámější vánoční strom v Česku,“ uvedl radní hlavního města Prahy Jan Chabr.

 

Mohutný, dvaadvacet a půl metru vysoký smrk, který bude letošní ozdobou Staroměstského náměstí, pokácel dřevorubecký mistr republiky v neděli 21. listopadu. „Celý proces trval asi čtyři hodiny. Strom se musel nejdřív zavěsit na lano jeřábu, aby bylo jeho kácení bezpečné a nepolámaly se větve. Samotné řezání trvalo chvíli, nějaký čas už ale zabralo opracování spodní části kmene, aby měl požadovaný průměr a vešel se do kotvící šachty na Staroměstském náměstí. Strom pak bylo nutné ještě opatrně položit na návěs speciálního tahače a svázat všechny větve, tedy celkově ho připravit na převoz do Prahy,“ prozradil předseda představenstva THMP Tomáš Jílek, který v závěru akce spolu s dřevorubcem spočítal letokruhy letošního vánočního stromu. „Došli jsme k 56 letům. Bylo to trochu jako ve škole, měl jsem trému, že stromu uberu nebo přidám,“ dodal s úsměvem.

 

Ještě v neděli čekala strom zhruba stokilometrová cesta do deponie v pražské Hostivaři, kde přenocoval a vyčkal do pondělního večera na přesun do centra metropole. „Aby došlo k co nejmenšímu narušení dopravy v Praze, převáželi jsme strom za doprovodu policie v pozdních nočních hodinách. Následně jsme ho na Staroměstském náměstí postavili a zajistili lany kotvenými k jeřábovým závažím, celá akce trvala zhruba do třetí hodiny ranní,“ uvedl místopředseda představenstva THMP Tomáš Novotný.

 

Až do pátku budou strom zdobit zaměstnanci Technologií hl. města Prahy. „Na smrk instalujeme šest kilometrů světelných řetězů. Na vrcholu bude dvoumetrová špice ve tvaru hvězdy. Do větví umístíme 240 červených a zlatých koulí evokujících barvy hlavního města, tedy červenou a žlutou. Hlavní letošní dominantou pak bude 40 sněhových vloček ve 3D provedení,“ doplnil Tomáš Jílek.

 

Stejně jako v loňském roce, i letos se větve a dřevo z pražského vánočního stromu využije i po Vánocích. „Na Tři krále bude odstrojen, následovat bude ořezání větví, které tradičně poputují do pražské zoologické zahrady. Kmen půjde po rozřezání na prkna a hranoly do střední odborné školy, kde z něj studenti vyrobí nábytek pro lidi v pražských domovech seniorů a v domovech dětí a mládeže,“ uzavřel Jan Chabr.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Joomla SEF URLs by Artio