Začali jsme s odstraňováním vánoční výzdoby v ulicích. Strom ze Staroměstského náměstí najde nové využití

Ve čtvrtek ráno začali pracovníci městské společnosti Technologie hlavního města Prahy (THMP) odstrojovat vánoční strom na Staroměstském náměstí. Spolu s ním z pražských ulic v průběhu několika následujících dní zmizí i jedenáct set vánočních dekorů na veřejném osvětlení a třicet vánočních stromů, které letos THMP zdobila. Ze smrku na Staroměstském náměstí studenti vyrobí nábytek do některého ze sociálních zařízení hlavního města.

 

“V Praze rádi dodržujeme tradice, ale zároveň klademe důraz na péči o zeleň, ekologii a udržitelnost. Oceňuji proto, že stromek, který v období Vánoc podobně jako v minulých letech zdobil Staroměstské náměstí, neskončí na skládce nebo ve spalovně, ale bude využit do poslední třísky. Podobně chceme postupovat i v dalších letech – vánoční strom rádi využijeme k podobným prospěšným účelům jako letos,” říká primátor hlavního města Zdeněk Hřib.   

 

Radní pro oblast školství Vít Šimral doplnil, že „by určitě byla velká škoda, nezužitkovat vzrostlý strom, který sloužil jako symbol Vánoc na Staroměstském náměstí. O jeho využití jsme proto začali komunikovat už před svátky s panem ředitelem Janečkem a bylo odsouhlaseno, že poskytnuté dřevo bude možné zpracovat pro Domov seniorů v Malešicích, který se nachází v blízkosti Střední odborné školy Jarov. A stejně tak, je i on organizací hlavního města. Mám z toho velkou radost, protože otázka ekologie je pro nás zásadní.”

 

Odstrojování stromu na Staroměstském náměstí budou zajišťovat dvě posádky elektromontérů THMP. „Nejdříve za pomocí vysokozdvižných plošin sundáme vánoční koule, hvězdy a špici, tedy asi tři sta padesát ozdob. Potom přijde na řadu šest kilometrů světelného řetězu. Práce potrvají dva až tři dny,“ popsal předseda představenstva THMP Tomáš Jílek s tím, že deinstalace samotného stromu proběhne následující pondělí. „Osmnáctimetrový smrk nejdříve zavěsíme na lano jeřábu, uvolníme kotvící lana a strom položíme na zem. Kmen potom dřevorubec odvětví a rozdělí ho na přibližně čtyřmetrové klády, které odvezeme na pilu v Hostivaři,“ doplnil.

 

Podle ředitele Střední odborné školy Jarov Miloslava Janečka tam zdarma klády rozřežou na prkna a ta potom ve škole vysuší. „Následně z něj naši žáci oboru truhlář vyrobí nábytek. V úvahu přicházejí například atypické skříně, noční stolky nebo zahradní lavičky,” zmínil ředitel možné využití.  

 

Většina vánočních dekorů na stožárech pražského veřejného osvětlení se na Tři krále rozsvítila naposledy. 

Společnost THMP, která pro hlavní město už třetím rokem spravuje největší síť veřejného osvětlení v republice, letos stožáry ozdobila celkem čtyřmi sty světelnými vločkami, dvěma sty třiceti zvonky, dvěma sty hvězdami a šedesáti ozdobami ve tvaru komety nebo svíčky. Dalších zhruba dvě stě ozdob mělo pak podobu nejrůznějších řetězů a světelných záclon.

 

„Většina těchto vánočních dekorů se už ve čtvrtek nerozsvítí, vypneme je a postupně budeme odstraňovat. V pátek budeme primárně demontovat vánoční stromy a od pondělí začneme s deinstalací dekorů na veřejném osvětlení. Ta nám vzhledem k jejich počtu zabere větší část ledna,“ uzavřel Tomáš Jílek.

 

 

 

Joomla SEF URLs by Artio