Praha vyjadřuje solidaritu rakouským sousedům. Petřínská rozhledna se dnes rozsvítí v jejich národních barvách

 

Petřínská rozhledna se dnes v souvislosti s pondělními útoky v centru Vídně rozsvítí do rakouských národních barev. Praha tak chce vyjádřit podporu rakouské metropoli, kde včera před synagogou v centru města zaútočil sebevražedný útočník a na dalších místech pachatelé stříleli ze samopalů a jiných střelných zbraní.

 

„Včerejší útoky, které si vyžádaly lidské životy i zraněné, jsou zavrženíhodné a v naší společnosti pro ně není místo. O to víc bychom se v takových okamžicích měli spojit a bránit hodnoty, na kterých je založena evropská civilizace. Hodnoty, mezi něž patří i svoboda vyznání a to bez obav z jakýchkoliv násilných útoků,“ řekl radní HMP Jan Chabr s tím, že hlavní město Praha v těchto chvílích vyjadřuje Rakousku plnou podporu, kterou dnes bude demonstrovat rozsvícením rozhledny na vrcholu Petřínských sadů.

 

Nasvícení této Malostranské dominanty na pokyn pražského magistrátu zajistí městská společnost Technologie hlavního města Prahy. Podle Tomáše Jílka, předsedy představenstva THMP, rozhledna svítí každý den po setmění v bílé barvě. „Pro speciální nasvícení do různých barev je vybavena moderní soustavou LED svítidel. Díky ní můžeme rozhlednu využívat i jako světelný symbol a upozorňovat tak na významná výročí nebo světové události. Přál bych si, abychom v budoucnu rozhlednu z důvodů podobných těm včerejším už nikdy rozsvěcovat nemuseli,“ doplnit Tomáš Jílek.

 

Petřínská rozhledna svítila například ve francouzských barvách při útoku na redakci Charlie Hebdo a po požáru Notre-Dame, pravidelně září zeleně na irský svátek sv. Patrika, modře zářila letos jako připomínka dne autistů.

 

 

Joomla SEF URLs by Artio