Veřejné osvětlení musí jet na plný plyn i v době pandemie. Stejně jako doprava nebo služby energetiků

Spolu s prvními případy nákazy virem COVID-19 na začátku března přišlo do České republiky i ochromení každodenního života. Zavřely se školy, obchody i kina, omezilo se cestování, sportování i volný pohyb venku. Dnes už firmy posílají zaměstnance pracovat z domova, některé zastavují výrobu. Veřejné osvětlení ale musí stejně jako dodávky energií nebo třeba poskytování zdravotnických služeb fungovat bez omezení a dopadů do již takhle obtížného každodenního života.

 

„Chod města musí být pro Pražany zajištěn i v takto mimořádné době. V případě městského osvětlení si těžko můžeme představit, že přestane po setmění svítit polovina ulic v důsledku vládních opatření,“ řekl radní HMP Jan Chabr, který má pražské veřejné osvětlení ve své gesci. Podle něj je ale všech 135 tisíc stožárů veřejného osvětlení i v době vládou vyhlášeného nouzového stavu v profesionálních rukou městské společnosti Technologie hlavního města Prahy (dále „THMP“). Ta učinila vše nezbytné k zajištění svého chodu a především bezpečnosti svých zaměstnanců i v době nouzových opatření.

 

Předseda představenstva THMP Tomáš Jílek popsal, že již v době prvního výskytu nákazy v Evropě požadovala firma od svých zaměstnanců po návratu z postižených regionů 14denní práci z domova. „Dnes už je situace podstatně složitější. U koho to charakter práce dovoluje, ten pracuje na dálku. Pokud to možné není, jako třeba u dispečerů nebo montérů, děláme vše pro zajištění jejich bezpečnosti na pracovišti,“ vysvětlil. Zaměstnanci tak při práci používají ochranné roušky, mají k dispozici dezinfekční gely a dvakrát denně jsou jejich pracoviště dezinfikována. „Pokud se naši zaměstnanci nedopravují do práce vlastním autem, zajišťujeme jim svoz do zaměstnání tak, aby nemuseli v době pandemie cestovat MHD,“ doplnil. Firma také zajistila pro všechny šité roušky a pro případ dalšího zhoršení stavu disponuje omezeným počtem respirátorů.

 

Správa a údržba veřejného osvětlení v hlavním městě tak probíhá standardně. „Dispečink máme stále v provozu 24 hodin denně, lidé nám tak mohou kdykoliv zavolat na naši linku 800 40 40 60 a ohlásit případnou poruchu. V posledních dnech jsme sice zaznamenali lehký pokles v množství hlášení, ale to je vzhledem k situaci pochopitelné,“ upřesnil Tomáš Jílek a současně uvedl, že obě výjezdová střediska fungují bez omezení. „Ve středu proběhla i pravidelná kontrola svítivosti. Zjistili jsme na ní 6 nefunkčních světelných zdrojů z celkových 805 zkontrolovaných. Nesvítivost tedy nepřesahuje ani 0,7 %, což je výsledek, který nám dělá opravdu radost. Ze smlouvy s hlavním městem jsme vázáni ji držet pod hranicí 2 %,“ dodal.

 

„Jsem rád, že se nám i v tuto vypjatou dobu daří v THMP zajišťovat profesionální práci a to včetně dodržování všech preventivních opatření. Pevně věřím, že nám situace dovolí co nejdříve pokračovat ve všech nastartovaných rozvojových projektech zase ve stoprocentním nasazení,“ uzavřel radní Jan Chabr.

 

 

 

 

 

Joomla SEF URLs by Artio