Bezpečnost chodců na přechodech zvýší desítky nových přisvětlení

Bezpečnost chodců na přechodech zvýší desítky nových přisvětlení

 

Praha, 25. května 2023 Technologie hlavního města Prahy (THMP) dokončily výstavbu prvních přisvětlení přechodů z celkem 53, které jsou letos plánovány v rámci dodávky pro odbor dopravy hlavního města Prahy. Nových přisvětlení se postupně dočká celkem 15 městských částí. První instalace byly dokončeny v Ústřední a Archimédově ulici na Praze 15. Na celý projekt hlavní město vynaloží prostředky ve výši zhruba 29 mil. korun.

 

„Pro bezpečný pohyb v provozu je zásadní vidět a hlavně být viděn. Přisvětlením přechodů zlepšujeme podmínky jak chodců, tak řidičů, kteří díky tomu mohou přecházející zahlédnout dříve, a vyhnou se tak zbytečné kolizi,“ řekl Zdeněk Hřib, náměstek primátora hlavního města Prahy pro oblast dopravy.

 

Podle pražského radního pro oblast technické infrastruktury, Michala Hrozy, přírůstky zaznamená většina pražských městských částí. „Přisvětlení přibude mimo jiné u vstupu do Letenských sadů, poblíž ČVUT, u náměstí Jiřího z Poděbrad nebo na dalších frekventovaných ulicích, kde navíc jezdí i tramvaje – řeč je o Francouzské, Seifertově nebo Střešovické. Do budoucna počítáme s dalšími kritickými místy po celé Praze,“ uvedl Hroza.

 

Samotná instalace přisvětlení v jedné lokalitě trvá zhruba 3–4 týdny, předcházejí jí však časově náročné fáze projektování, inženýringu a zajištění dodávky a prací. „Projekční práce provádíme pro každý přechod samostatně. Projektanti při světelně-technických výpočtech ověřují, zda je přisvětlení pro danou lokalitu vhodné a zohledňují celou řadu aspektů – možný střet sítí, ideální adaptaci zraku řidiče na změnu světelných podmínek na komunikaci nebo také vzdálenost obytných domů, které by mohly být zasaženy rušivým světlem, což není žádoucí. Výpočet musí být zároveň v souladu s platnou normou, která je přísnější než pro běžné veřejné osvětlení,“ vysvětlil Tomáš Jílek, předseda představenstva THMP.

 

Nově instalovaná svítidla mají ploché sklo a směrovou optiku, která je šetrnější k noční obloze, a LED zdroje s teplotou světla zajišťující optimální podání barev důležité pro zvýšení bezpečnosti silničního provozu, zejména chodců. THMP kromě výstavby nových zajišťuje i servis a údržbu více než 1 300 stávajících přisvětlení přechodů na území hlavního města. Přisvětlení se v Praze zapínají hodinu před rozsvícením veřejného osvětlení a zhasínají o hodinu později.

 

––

 

THMP je správcem a servisním partnerem široké škály technologických zařízení v metropoli. Vlajkovou lodí společnosti je péče o síť veřejného osvětlení včetně veřejných a věžních hodin, zajištění světelné vánoční výzdoby a vánočních stromů. Stará se také o městský kamerový systém, světelná signalizační zařízení, dopravní a telematické systémy a provozuje nonstop dispečink pro řízení servisních zásahů a hlášení poruch všech technologií. Nově se podílí na chytrých řešeních pro Prahu v oblasti e-mobility a fotovoltaiky a obnovuje mobiliář na zastávkách MHD. Cílem THMP je fungující chytré město příjemné pro život obyvatel a jeho návštěvníků.

 

Kontakt pro média:
Simona Kopová
Technologie hlavního města Prahy, a.s.
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., +420 770 146 669

 

 

 

 

Joomla SEF URLs by Artio