Lampář na Karlově mostě v době adventu

Díky spolupráci městských společností Technologie hlavního města Prahy, a. s. a Pražská plynárenská, a. s. bude opět možné v předvánočním čase, od 1. do 23. prosince, potkat na Karlově mostě lampáře rozsvěcejícího plynové lampy. Rozsvěcování lamp bude vždy začínat kolem 16. hodiny, tedy současně s rozsvícením veřejného osvětlení.

Stejně jako v minulých letech bude lampář v historickém obleku a s dlouhou tyčí cestou od Křížovnického náměstí rozsvěcet lampy na jedné straně mostu, aby se vzápětí při rozsvícení lamp na druhé straně mostu vrátil.

„Jsme rádi, že můžeme jako nový správce pražského veřejného osvětlení ve spolupráci s Pražskou plynárenskou, a. s. navázat na tuto oblíbenou aktivitu, která dokresluje předvánoční atmosféru Prahy,“ řekl Tomáš Novotný, místopředseda představenstva Technologie hlavního města Prahy, a. s.

Ačkoli se plynové osvětlení  v Praze rozsvěcí automaticky, v době adventu vždy několik luceren rozsvěcí lampář. Obyvatelům hlavního města a jeho návštěvníkům tak přibližuje půvab plynového osvětlení a takřka zapomenutou práci lampáře.

Romantické plynové světlo dnes osvětluje celou historickou Královskou cestu, vedoucí od Prašné brány až na Hradčanské náměstí a Karlův most je tak jediným mostem na světě s plynovým osvětlením.

V Praze se začal používat svítiplyn k veřejnému osvětlení od poloviny září 1847 se zprovozněním Karlínské plynárny. Plynové světlo se používalo i v pražských parcích, zahradách, na nábřežích a ostrovech. V Čechách a na Moravě se nejdéle plynové světlo udrželo ve starých částech Prahy. Ještě v roce 1940 osvětlovalo pražské ulice a náměstí více než 9 tisíc plynových svítilen, nejvíce v pražské historii. Jako poslední byly převedeny ze svítiplynu na elektřinu koncem dubna roku 1985 osmiramenné stožáry na Hradčanském náměstí a v Loretánské ulici.

Během času se ale názory na osvětlení změnily a pýchu na vyspělou techniku vystřídala částečná nostalgie. V rámci projektu Magistrátu hl. m. Prahy se v roce 2002 plynové lampy, tentokrát na zemní plyn, opět do ulic Prahy vrátily. Mezi světovými městy je dnes Praha se svými 680 plynovými lucernami na 8. místě. Nejvíce plynových lamp svítí v Berlíně (30.000 světelných bodů), Düsseldorfu (14.000 světelných bodů) a také ve Frankfurtu nad Mohanem (5.200 světelných bodů).

Joomla SEF URLs by Artio
Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu souhlasíte s ukládáním a používáním souborů cookies
Více Souhlasím