Praha získá další městský mobiliář od JCDecaux

Praha získá další městský mobiliář od JCDecaux

 

Praha, 5. června 2024 – Rada hlavního města Prahy na včerejším zasedání schválila odkup funkční části závodu JCDecaux (JCD), jehož součástí je více než 420 demontovaných zastávkových přístřešků a 160 reklamních zařízení z majetku původního provozovatele městského mobiliáře. Realizaci odkupu části závodu JCD v hodnotě 133 mil. korun zajistí městská akciová společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP), která z pověření rady HMP s JCD od roku 2022 o podmínkách transakce jedná. Uzavření smlouvy se očekává v příštím týdnu, přičemž k samotnému převodu části závodu by mělo dojít v průběhu třetího kvartálu letošního roku.

 

V loňském roce již město prostřednictvím své akciové společnosti THMP dokončilo výměnu 700 přístřešků, které na základě dřívější smlouvy s magistrátem společnost JCD vlastnila. Hlavní město Praha však smlouvu neprodloužilo a na základě Dohody o exitu z roku 2021 tyto přístřešky prostřednictvím THMP vyměnilo za vlastní v novém městském designu od studia Artěl.

 

„Odkupem město získá demontované konstrukce a komponenty ke kompletaci až 426 zastávkových přístřešků MHD. Po kompletním repasování a sjednocení vzhledu se stávajícím designem Artěl by měly mít stejnou užitnou hodnotu jako přístřešky v novém městském designu. Využijeme je primárně k výměně dosluhujících zastávek typu „drátosklo“ nebo „volmut“, které vlastní pražský dopravní podnik a současně budeme moci vyhovět novým požadavkům na umístění přístřešků od městských částí,“ uvedl Michal Hroza, radní hl. m. Prahy pro oblast infrastruktury.

 

Nedílnou součástí odkupu je získání funkční reklamní sítě 160 ks samostatně stojících reklamních zařízení umístěných na pozemcích města. Jedná se o necelou čtvrtinu původního počtu těchto zařízení, zbývající již byly v posledních 2 letech postupně z ulic metropole demontovány. „Nabyvatelem funkční části závodu budou Technologie hlavního města Prahy. Odkup plánujeme realizovat prostřednictvím kombinovaného bankovního úvěru, který bude splácen primárně z výnosů komerčního provozování reklamních zařízení a prodeje repasovaných přístřešků městu. Dodávky repasovaných přístřešků pro potřeby města plánujeme rozložit do období 2 let. Předpokládáme návratnost naší investice v horizontu 4 až 5 let,“ uvedl Tomáš Novotný, místopředseda představenstva THMP.

 

THMP je správcem a servisním partnerem široké škály technologických zařízení v metropoli. Vlajkovou lodí společnosti je péče o síť veřejného osvětlení, nasvěcuje také pražské památky a zajišťuje světelnou vánoční výzdobu a stromy. Nově se THMP podílí na chytrých řešeních pro Prahu v oblasti e-mobility a fotovoltaiky a působí jako městský obchodník s energiemi. Dále se stará o městský kamerový systém, světelná signalizační zařízení, dopravní a telematické systémy, veřejné a věžní hodiny a obnovuje mobiliář na zastávkách MHD. Pro všechny technologie provozuje nonstop jednotný dispečink pro hlášení poruch a řízení servisních zásahů, kterých provede přes 25 tisíc ročně. Cílem THMP je fungující město příjemné pro život obyvatel a jeho návštěvníků.

 

Kontakt pro média:
Simona Kopová 
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
GSM: 770 146 669

Joomla SEF URLs by Artio