THMP je novým správcem pražského veřejného osvětlení po úspěšné roční přípravě

Technologie hlavního města Prahy, a. s. (THMP) převzala 1. června 2018 správu, provoz a údržbu veřejného osvětlení v Praze a s tím souvisejících technologií a spustila provoz nového dispečinku pro příjem hlášení o haváriích a poruchách veřejného osvětlení. Těmito kroky tak nyní společnost splnila povinnosti, které vyplývají z rámcové smlouvy uzavřené s Magistrátem hlavního města Prahy a pokračuje tak v plnění plánovaného harmonogramu aktivit v oblasti havarijní a preventivní údržby.

 

„Praha má po dlouhé době konečně stabilní zajištění veřejného osvětlení. Technologie hlavního města Prahy během příprav na ostrý provoz prokázala, že má tým složený z odborníků a veřejné osvětlení v hlavním městě je v dobrých rukou, a to i díky ambicím pokračovat v projektech z oblasti Smart City“, uvedla Adriana Krnáčová, primátorka hlavního města Prahy.

 

"V prvních měsících budeme dále rozvíjet již započatou preventivní kontrolu technického stavu sloupů veřejného osvětlení a po několika letech i opětovné obnovení řízené preventivní výměny sodíkových výbojek, z nichž je velká část za svojí životností. V souvislosti s naší úlohou v hlavním městě, je pro nás také velice důležité sledovat trendy ve veřejném osvětlení a městských technologiích a ty uvádět do každodenního života pražanů“, uvedl Tomáš Jílek, předseda představenstva a generální ředitel Technologie hlavního města Prahy, a. s.

 

Nejvýznamnější novinkou, ve službách zajišťovaných společností THMP, je spuštění dispečinku pro příjem hlášení havárií a poruch veřejného osvětlení. Tuto činnost THMP převzala od společnosti PREdistribuce, a. s., která do konce května příjem hlášení zajišťovala. Nově tak lze veškeré problémy s veřejným osvětlením nahlásit telefonicky na bezplatné lince 800 404 060 nebo elektronicky na kontaktním formuláři na webu společnosti.

 

THMP zahájila činnost pro naši metropoli již 1. dubna tohoto roku. Nově tak zajišťovala vydání stanoviska vlastníka veřejného osvětlení ke stavebním akcím, jimiž je veřejné osvětlení a související zařízení dotčeno. Toto závazné stanovisko slouží jako podklad ke stavebnímu a územnímu řízení nebo při ohlášení stavby na příslušném úřadě v rámci plánované stavební činnosti na území hlavního města Prahy a lze jej získat pouze na základě žádosti podané u společnosti THMP.

 

Od začátku dubna THMP též zajišťuje smluvní vztahy pro umisťování nereklamních doplňků, připojení k odběru elektrické energie nebo umístění vánočních dekorů na zařízeních veřejného osvětlení.

 

V polovině května pak přibyla správa, provoz a údržba plynového osvětlení na Královské cestě, což čítá více než 650 plynových svítilen. Pracovníci THMP spolu se zástupci Pražské plynárenské a.s. (PPAS), která se na chodu těchto plynových lamp bude částečně podílet, osobně v rámci procesu předávání od HMP zjišťovali aktuální technický stav na všech více než 400 světelných místech, která spoluutvářejí historickou atmosféru Královské cesty.

 

„Rušivé světlo“, jež bývá nepřesně označováno jako světlený smog, je v současnosti důležitým komunikačním tématem mezi THMP a Ministerstvem životního prostředí. Veřejné osvětlení sice musí plnit roli inovativního technického zařízení, ale zároveň musí splňovat parametry zdravého svícení, což je pro kvalitu života obyvatel nejen české metropole důležité. Trendy správného svícení se tedy budou objevovat v rámci aktivit na modernizaci osvětlení, zejména pilotní nasazování LED svítidel.

 

Mezi plánované aktivity společnosti patří i spolupráce s Operátorem ICT na rozvojových projektech, jimiž jsou příkladně správa „chytrých laviček“ a „chytrých košů“ nebo projekt „chytrého veřejného osvětlení“ nedávno spuštěný v Karlíně.  Správa a provoz SMART Cities technologií tak přibudou k již zmíněným výměnám výbojek, instalacím zařízení pro efektivní řízení jednotlivých lamp veřejného osvětlení a plánům na rozšiřování LED technologií.

 

Další informace o službách poskytovaných společností THMP naleznete na webu www.thmp.cz nebo na následujícím odkazu http://www.thmp.cz/index.php/jak-si-zaridit

 

Najdete nás také na www.facebook.com/prahasviti 

 

 

Joomla SEF URLs by Artio
Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu souhlasíte s ukládáním a používáním souborů cookies
Více Souhlasím